Ulu Öndər Heydər Əliyevin Dövlətçilik İrsinin Təhlili: Tarix elmləri doktoru, professor Dilarə Seyidzadənin Xatirələri Kontekstində
Dilarə Seyidzadə ümummilli liderlə birgə fəaliyyəti zamanı müşahidə etdiyi stratejiyanaşmaları və idarəetmə üsullarını diqqətə çatdırıb. O, Heydər Əliyevin Azərbaycanınmüstəqilliyinin qorunması, dövlətçilik ənənələrinin möhkəmləndirilməsi və ölkənin hərtərəfliinkişafı istiqamətində göstərdiyi əvəzolunmaz xidmətlərini xüsusi vurğulayıb. Ulu öndərinhəyata keçirdiyi daxili və xarici siyasət kursları, eləcə də institusional islahatları ölkədə siyasistabillik, iqtisadi inkişaf və sosial rifahın təmin edilməsində həlledici rol oynamışdır.
Xatirələrdə qeyd olunur ki, Heydər Əliyevin strateji qərarvermə bacarığı yalnız tarixikontekstdə deyil, həm də müasir dövlət idarəçiliyi üçün öyrənilməli nümunədir. Onun siyasətiuzunmüddətli planlaşdırma, institusional davamlılıq və milli prioritetlərin qorunmasıprinsiplərinə əsaslanırdı. Dilarə Seyidzadə, həmçinin, ümummilli liderin ideyalarının bu günPrezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, sosial-iqtisadi inkişaf, mədəniyyətvə təhsil sahələrində yeni nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayıb.
Əlavə olaraq, xatirələrdə Dilarə Seyidzadə Heydər Əliyevin gənc nəsillərə, xüsusilə tələbə vəgələcək mütəxəssislərə verdiyi önəmi qeyd edib. Onun təcrübəsi göstərir ki, ümummilli liderinrəhbərliyi altında formalaşan dövlətçilik mədəniyyəti və strateji düşüncə prinsipləri gənc nəslinvətənpərvərliyinin, milli-mənəvi dəyərlərə sədaqətinin və peşəkar biliklərinin inkişafına təkanverir.
Dilarə Seyidzadə tələbələrin Ümummilli Lider Heydər Əliyevlə bağlı suallarını cavablandıraraq onun həyat və dövlətçilik irsi, strateji siyasəti və müasir Azərbaycan üçün əhəmiyyəti barədə məlumat verib.
Beləliklə, professorun xatirələri yalnız şəxsi təəssüratlar deyil, həm də ulu öndərin həyat və fəaliyyətinin sistemli elmi təhlili üçün zəngin material təşkil edir.